معرفی سازمان بین المللی استاندارد سازی – ISO

سازمان بین‌المللی استانداردسازی(  (The International Organization for Standardization که معمولاً به نام ایزو( ISO)  شناخته می‌شود، متشکل از شبکه ای از موسسات استاندارد ملی از162 کشور در سراسر دنیا ( ایران نیز عضو این سازمان است ) می باشد که بر پایه یک مرکز در هر کشور و یک مرکز اصلی در شهر ژنو – سوییس فعالیت می نماید که وظیفه هماهنگی مراکز مختلف را برعهده دارد.

فلسفه نامگذاری ISO برای سازمان بین المللی استانداردسازی :

بدليل اينكه نام سازمان استانداردسازي بين المللي از زبانهاي مختلف فرم خلاصه متفاوت داشت ، در زبان انگليسي IOS و در زبان فرانسه OIN تصميم گرفته شد از واژه هاي واحد براي اين منظور استفاده شود كه واژه يونان ISOS به معني  ” يكسان و برابر ” در نظر گرفته شد كه فرم خلاصه آن “ISO ” مي باشد .

معرفی ساختار سازمان ایزو :

سازمان ايزو داراي ساختاري مطابق مي باشد كه در راس داراي يك مجمع مي باشد كه در اجلاس هاي سالانه تمام تصميمات استراتژيك سازمان را اتخاذ مي نمايد.

انواع عضویت در سازمان ایزو :

1- اعضاي اصلی (Member bodies) :

بالاترين مرجع استاندارد سازي در هر كشور كه حق راي كامل براي هر كميته فني ايزو را دارد ( ايران عضو مي باشد.

2- اعضای مكاتبه اي(Correspondent Members) :

اين عضويت در مورد كشورهائي است كه استاندارد سازي در آنها كامل شده است و نمي توانند در كار فني و همچنين در سياست گذاري هاي سازمان ايزو مشاركت فعال داشته باشند، اما حق آگاهي از فعاليت هاي ايزو را دارند.

3- اعضای مشترك شده(Subscriber Members) :

در سال 1992 سازمان ايزو گروه ديگري با عنوان مشترك شده را براي نحوه عضويت در نظر گرفت. اين گروه در مورد كشورهائي است كه از نظر اقتصادي درآمد پائيني دارند و هزينه عضويت كمتري نسبت به بقيه اعضا پرداخت مي كنند ولي با سازمان ايزو در ارتباط مي باشند و تحت عنوان مشترک شده عضويت دارند.

امروزه ازبین تمامی استانداردهای ایزو تعدادی ، بیشتر مورد توجه قرار گرفته و کاربرد بیشتری دارد. مانند استاندارد مدیریت کیفیت ( ISO9001) و دلیلش هم اینست که استاندارد ISO9001 یک استاندارد مرجع و عمومی و مرتبط باکلیه سازمان ها می باشد. برای اطلاع از استانداردهای مطرح درجهان و دارای کاربرد بیشتر می توانید به بخش آشنایی با استانداردها مراجعه فرمایید.

 

 

معرفی سازمان بین المللی استاندارد سازی – ISO


مطالب مرتبط :دیدگاهتان را بنویسید