5S  مخفف پنج كلمه ژاپني بوده كه به زبان انگليسي و فارسي برگردانده شده‌ است. این استاندارد در بر گیرنده 5 اصل براي دستيابي به يك محيط كار با كيفيت، كه بعد از جنگ جهاني دوم در ژاپن توسعه يافته است.

 این 5 اصل را می توان به صورت زیر نام برد:

  • پاكسازي: به مفهوم تشخيص اقلام، اطلاعات و فضاهاي ضروري يا غيرضروري و نيز عيب‌يابي
  • نظم و ترتيب: به مفهوم بايد اشياء و اسناد به‌گونه‌اي رده‌بندي شوند كه هركس قادر به يافتن آنها باشد بدون انجام جستجوهاي بيهوده.
  • نظافت: به مفهوم دگرگون ساختن محيط كار به يك محيط تميز و درخشان، بدون وجود كثيفي يا آشغال
  • استاندارد سازي و حفظ سه s نخست: به مفهوم كنترل و اصلاح دايمي و تدوين استانداردهاي پاكيزگي و نظم وترتيب
  • انضباط: به مفهوم رعايت احترام و ادب، برقراري نظام كاراي ارتباطات، احترام به حقوق يكديگر، وضع

هدف از پیاده سازی این نظام مدیریتی:

علاوه بر اینکه قرار است با پیاده سازی نظام آراستگی محیط کار وقتمان را کمتر صرف جستجو و یافتن اقلام مورد نظر خود می کنیم، اجرای صحیح این نظام، موجب ایجاد بستر مناسبی برای افزایش ایمنی و در نتیجه کاهش و پیشگیری از سوانح و حوادثی همچون آتش سوزي، احتراق، سقوط اجسام در محل کار و.. خواهد شد. همچنین در مصرف بهینه مواد و اقلام موجود و پیشگیری از یا مخفي ماندن یا مفقود شدن مواد، قطعات و ابزار در اثر انباشت نامنظم آنها بسیار موثر خواهد بود.

در کنار تمامی موارد فوق الذکر، سازمان در خلال پیاده سازی نظام آراستگی محیط کار ( 5S)، به استاندارد کردن فعالیت ها و نظم پذیری در انجام امور عادت نموده و زمینه برای اجرای سیستم های مدیریتی دیگر همچون ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 و … و طی نمودن پله های بعدی تعالی سازمان مهیا خواهد شد.

* جهت دریافت خدمات مشاوره و اخذ گواهینامه 5ُS،   فرم درخواست مشاوره  را  تکمیل فرمایید و یا از طریق شماره تلفن 02126644361 با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.